Epic Games Store, 2022 Yılı Özetini Paylaştı

Epic Games Store, 2022 yılının özetini paylaştı. Verilere göre platformun kullanıcı sayısı 230 milyona çıkarken geçen yıl 99 adet oyun bedavaya dağıtıldı.

2018 yılında çıkış yapan video oyun mağazası Epic Games, kullanıcılar arasında popülerleşerek büyümeye devam ediyor. Bunun belki de en büyük sebebi, platformun her hafta verdiği ücretsiz oyunlar. Epic’in bu kampanasıyla oyunseverler, herhangi bir para ödemeden her türden oyunları alabiliyor.

Oyun devi, bugün bedava verdiği oyunlar da dahil geçen yıla dair bazı önemli verileri paylaştı. Buna göre 2022 yılında Epic Games Store PC kullanıcıları bir önceki yıldan 36 milyon aratarak 230 milyona ulaştı ve ciddi bir büyüme kaydetti. Ayrıca aylık aktif kullanıcı sayısının 68 milyon olduğu, 626 yeni PC oyununun mağazaya eklendiği de belirtildi. Diğer taraftan ücretsiz oyunlar hakkındaki veriler de dikkat çekiciydi.

99 farklı oyun bedavaya dağıtıldı, oyuncular toplamda 700 milyon adet oyunu ücretsiz aldı

Epic, 2022 yılı boyunca toplamda 2,240 dolar değerinde 99 oyunu bedava bir şekilde kullanıcılarına dağıttı. Buna ek olarak toplamda 700 milyon oyunun oyuncular tarafından geçtiğimiz yıl ücretsiz olarak alındığı belirtildi.

Ayrıca, 99 oyundan 70’inin platformda eşzamanlı kullanıcı sayısı rekoru kırılmasını sağladığı da aktarıldı. Küçük ücretsiz oyunların 6 ila 7 milyon arasında alındığı, büyüklerin ise 20 ila 25 milyon arasında alıcı bulduğu da eklendi.

Epic Games Store, 2023 yılı boyunca ücretsiz oyun dağıtmaya devam edecek

Epic Games, 2023 yılı boyunca her hafta ücretsiz oyun vermeye devam edeceğini de duyurdu. Şirketten yönetici Steve Allison da The Verge’e verdiği demeçte, hedeflerinin her ay en az bir büyük oyun vermek olduğunu ifade etti.

Diğer haftalarda ise küçük oyunlar kullanıcılara hediye edilecek. Epic, bu oyunları gizli mücevherler olarak tanımlamanın yanı sıra saygı duyduğu ekipler veya geliştiricileri öne çıkarmak için ücretsiz yaptığını söylüyor.

Epic Games, başlangıçta iki haftada bir ücretsiz oyun veriyordu. Ancak 2019’da bu her hafta olacak şekilde değişti. Artık her perşembe günü Epic Games Store’da farklı türlerden bedava bir veya iki oyun görüyoruz. Aşağıdaki içeriğimizden bu haftanın ücretsiz oyununa erişebilirsiniz.

Epic Games’in Bu Haftaki Ücretsiz Oyunları Belli Oldu

Epic, 2022’de en çok öne çıkan oyunları ve yapılan harcamaları da açıkladı

Oyun tarafına baktığımızda ise en üstte oynaması ücretsiz oyunların yer aldığını görüyoruz. Bunlar Genshin Impact, Rocket League, Fortnite gibi yapımları içeriyor. Tiny Tina’s Wonderland ve GTA V ise üst sıralarda yer alan tek ücretli oyunlar.

Listenin daha aşağısın indiğimizde ise Final Fantasy VII Remake Intergrade, Red Dead Redemption 2, Cyberpunk 2077, Dying Light 2 ve Sifu gibi oyunları görüyoruz.

Bunların dışında oyuncuların üçüncü parti oyunlarda geçtiğimiz yıl %18 artışla 355 milyon dolar harcadığı belirtilirken Epic’in kendi oyunlarındaki harcamanın 820 milyon dolar olduğu aktarıldı. Bu da 2021’e oranla harcamaların %2 düştüğünü ortaya koydu.

2023 yılı için planlar büyük

Son olarak Epic Games Store, 2023 yılında bizi nelerin beklediği konusunda da detaylar paylaştı. Şirket, daha önce test edilen ve herkesin mağazaya kendi oyunlarını eklemesini sağlayan özelliğini bugün kullanıma sundu. Bu yenilikle, bağımsız geliştiricilerin de oyunlarını platforma eklemesi ve Epic’in oyun kataloğunun ciddi bir şekilde büyümesi amaçlanıyor.

Bunlar dışında üçüncü taraf yayıncılardan abonelik hizmetleri sunmayı da planlıyor. Bu da Epic Games Store üzerinden EA Play, Ubisoft Plus ve hatta Xbox Game Pass gibi hizmetlerin satışa sunulabileceğini gösteriyor. Tabii ki bu konuda herhangi bir detay olmadığını, hangi hizmetlerin geleceğini bilmediğimizi belirtelim.

Epic Games Store’un 2022 yılı incelemesinin tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu