CS 1.6’nın Menüsündeki Adamlar Gerçekte Kim?

Küçükken bilgisayarda CS 1.6’nın ikonuna tıkladığımızda hep karşımıza o ikonik iki özel timden olan insanın fotoğrafı gelirdi. Bu oyunu o kadar uzun süre oynayıp da bunu merak etmemek olmaz tabii.

Counter-Strike serisi, son 10 yıldır Global Offensive ile FPS camiasında kendine bir krallık kurdu. Şimdi de o tahtı CS2’ye devredecek gibi görünüyor. Ancak CS’nin şu anki konumunda olmasının sebebi, hepinizin de tahmin edebileceği gibi tüm dünyada FPS oyun kültürünü başka bir seviyeye taşıyan Counter-Strike’ın 1.6 sürümü.

Özellikle Türkiye’deki oyuncuların gönlünde farklı bir yere sahiptir. Birçoğumuzun çocukluğuna, bazılarımızın gençliğine bazılarımızın ise yetişkinliğine denk gelen CS 1.6’yı internet kafede oynamanın verdiği hazzı hâlâ birçok oyun veremiyor. Gözünüzün önüne o beyaz tüplü monitördeki iki özel tim operatörü eşliğindeki CS 1.6 menüsü geldi mi?

Counter-Strike 1.6’nın ana menüsündeki bu adamlar gerçekte kim? Çizilerek yaratılmış karakterler mi, yoksa gerçek insanların fotoğrafı mı?

counter oyun

Oyunun ilk sürümü 1999 yılında piyasaya çıktığında bu görsel yoktu, ana menüde bir teröristin bir bilim insanını rehin aldığı bir görsel bulunuyordu. Daha sonra 2003 yılında Counter-Strike 1.6 sürümünün piyasaya sürülmesiyle oyunun geliştiricisi Minh Le, bu görseli değiştirmek istedi.

Kendisi bu görev için bir grafik tasarımcıdan veya fotoğraf stüdyosundan yardım almak yerine, Valve’da çalışan iki geliştirici arkadaşından yardım almayı tercih etti. Evet, CS 1.6’nın ana menüsündeki görselde yer alan iki adam, gerçekte oyunun geliştiricileri olan Minh Le ve Jess Cliffe’in arkadaşları.

Görselde yer alan adamlardan öndeki Dave Riller, arkadaki ise John Guthrie

cs 1.6 ana menüsündeki adamların gerçek ismi

Bu iki kişi, dediğimiz gibi CS’nin baş geliştiricilerinden olan Minh Le’nin arkadaşları ancak bununla da kalmıyor. Counter-Strike’ın büyük hayranı olan bu iki arkadaş, sadece hayran olmakla kalmayıp aynı zamanda oyunun bölüm tasarımında da çalışmışlar.

Başa dön tuşu