Bir Yayıncı, Beyin Sinyallerini Kullanarak Elden Ring Oynadı

Twitch yayıncısı Perri Karyal, bir EEG kullanarak sadece beyin sinyalleriyle Elden Ring oynamayı başardı.

2022’de “Yılın Oyunu” ödülünün sahibi olan Elden Ring, fazlasıyla başarılı bir soulslike oyunu olmasına rağmen kimi oyuncular için fazlasıyla zor. Oyunu halihazırda klavye fare ya da kontrolcüyle oynamak zorken bazı oyuncularsa alışılmışın dışında yöntemler kullanıyorlar.

Kanadalı Twitch yayıncısı Perri Karyal da oyunu en sıra dışı şekilde oynayan oyunculardan birisi. Keza kendisi bir EEG kullanarak oyunu sadece “düşünce gücüyle” oynayabiliyor.

Peki Perri bunu nasıl başardı?

Tam zamanlı Twitch yayınları yapan ve aynı zamanda 20’li yaşlarında olmasına rağmen Psikoloji alanında Master yapmış olan başarılı yayıncı, uzun süredir yayınlarında bir Elektroensefalogram (EEG) kullanarak oyunlara beyninin verdiği elektriksel tepkileri izleyicileriyle paylaşıyordu. Ancak Perri Karyal, bunu bir adım öteye taşıyacak EEG’den aldığı beyin sinyallerini kullanarak oyunda belirli hareketleri sadece düşünerek yapmaya başladı.

Karyal bunu yapabilmek için EEG’yi özel bir bilgisayar programına bağlıyor ve belirli düşüncelerle ortaya çıkan elektromanyetik sinyalleri oyundaki belirli komutlara atıyor. Bu sayede Karyal sadece düşünerek oyundaki karakterini iyileştirebiliyor ya da saldırabiliyor. Ancak tabii ki Perri’nin Elden Ring’i baştan sona sadece düşünerek oynaması pek de mümkün değil. Çünkü EEG’nin belirli elektromanyetik sinyalleri algılayabilmesi için Perri’nin en az birkaç saniye odaklanması gerekiyor. Bu nedenle ünlü yayıncı bu tekniği pek de sık kullanmıyor. Ancak Perri’nin bu oynama şekli hem sosyal medyada hem de Twitch’te büyük yankı uyandırdı. Hatta Elden Ring’in yapımcısı firması olan Bandai Namco bile yayıncının Twitter’daki bir videosunun altına “Pekâlâ, ne ve nasıl?” diye sordu.

Aslında bunu siz de yapabilirsiniz

Asıl amacı beyindeki elektromanyetik sinyalleri ölçmek olan EEG, genellikle hastanelerde ve tıbbi kliniklerde kullanılıyor. Ancak isteyen herkes bir EEG sahibi olabiliyor. ABD’de en düşük fiyatı 1000 dolardan (yaklaşık 18.810 TL) başlayan bu cihazları kullanmaksa sandığınız kadar kolay değil. Öncelikle EEG’nin beyninizi doğru şekilde tarayabildiğinden emin olmanız gerekiyor. Daha sonrasındaysa EEG’nin algılayabileceği şekilde beyin sinyallerinizi belirli komutlara odaklamayı öğrenmeniz gerek.

Beyin Felci Geçiren Bir Hasta, Geliştirilen İmplant Sayesinde Sadece Düşünerek “Konuşabiliyor”

Perri’nin bu başarısı aslında düşünce gücüyle oyun oynamanın günümüzde bile mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Pek çok oyuncuysa yakın gelecekte Perri’nin kullandığına çok benzer bir teknoloji sayesinde tüm oyunların kontrolcü ya da klavyeye ihtiyaç duyulmadan oynanabileceğini düşünüyor. 

Başa dön tuşu