Yeni Switch İşletim Sistemi nOS Geliyor

RedDeer Games tarafından yapılan duyuru ile yeni Switch işletim sistemi nOS geliyor. Konsolunuzu bir nevi küçük bir şahsî bilgisayar haline getirecek olan işletim sistemi ile ilgili ayrıntılar haberimizde.

2016 yılında NX kod ismiyle ortaya çıkmış olan Switch, 2017 yılının Mart ayında satışa sunulmuştu. Hibrit yapısı ile hem konut konsolu hem de el konsolu olarak kullanabildiğiniz aygıt, en başarılı Nintendo konsollarından birisi olarak tarihe geçti. Bu hafta yapılan duyuru ile nOS ismiyle yeni bir işletim sistemi de hayata geçirilecek.

RedDeer Games tarafından yayınlanan basın bildirisinde söylenene nazaran, bu ayın sonunda eShop üzerinden yayınlanması beklenen işletim sistemi, Windows gibisi bir yapıda olması ile konsolunuz bir nevi küçük bir şahsî bilgisayar haline gelecek. nOS şahsen Nintendo tarafından geliştirilmiş bir şey olmadığı için gerçek bir işletim sisteminden fazla uygulama biçimi bir işletim sistemi olarak düşünmek gerek. Yeniden de Switch tecrübesini farklı hale getireceğine kuşku yok.

Yeni Switch İşletim Sistemi nOS Detayları

Kod ismi Fuji olup, çizim yapabilecek, yazı yazabilecek, gününüzü organize edebileceksiniz. Ayrıyeten hesap makinesi, paint, bulmaca oyunu üzere uygulamalar da bulunacak iken, yapılacaklar listesine yeni şeyler ekleyebilecek ve çizim projelerinizi galeride düzenleyebileceksiniz.

Hemen aşağıdan izleyebileceğiniz duyuru fragmanında da bizleri nasıl bir arayüzün beklediğini görebiliyoruz. Birazcık eski Apple işletim sistemlerini andırdığı dikkatinizi çekmiştir. Ekranın üst kısmında, ilgili tuşlara basarak çeşitli hareketler gerçekleştirebileceğiniz bir vazife çubuğu var. Fakat fragmanda da görebileceğiniz üzere, aygıtın dokunmatik ekranı işletim sisteminde faal bir halde kullanılmayacakmış üzere görünüyor.

Başa dön tuşu