Xbox Series S RTX 4090 Yanında Küçük Kaldı!

Okami Games isimli Twitter kullanıcısı tarafından yapılan boyut karşılaştırması sonucunda, Xbox Series S RTX 4090 yanında küçük kaldı. Kullanıcı Steam Deck ve Switch için de benzeri bir karşılaştırma yapmış. Ayrıntılar haberimizde.

Ekran kartı üreticisi NVIDIA, RTX 40 serisi ekran kartlarını Eylül ayının sonlarına hakikat tanıtmıştı. Nöral Sürece Çağı’nı başlatacak olan bu ekran kartları, önümüzdeki hafta prestijiyle kullanıcılar ile buluşmaya başlayacak. Birinci evvel RTX 4090 ve Kasım ayında da RTX 4080 iki farklı konfigürasyon ile satışa sunulacak.

Yeni modeller, yüksek performansı ve DLSS 3.0 ve her türlü yapay zekâ yükseltme teknolojileri ile olduğu kadar, büyüklükleriyle de dikkat çekiyor. Aslında her yeni modelin çıkışıyla, yeni bir kasa da gündeme geliyor. RTX 40 serisi ile bu gelenek bozulmayacak. En azından 4090 için.

Xbox Series S RTX 4090 Yanında Oldukça Küçük Göründü

Okami Games Twitter hesabı üzerinden yapılan boyut karşılaştırması görseline bakacak olursak, RTX 4090 ekran kartının Xbox Series S konsolundan büyük olduğu gözler önüne seriliyor. Şayet yeni kuşağa giriş konsoluna sahipseniz, ona bakarak bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Kullanıcının sonraki paylaşımındaki görsellerde, Steam Deck ve Switch ile de karşılaştırılmalar yapılmış. Ortaya çıkan sonuç ise iddia edebileceğiniz üzere. Özellikle Nintendo konsolunun cep telefonu üzere kaldığını söylesek, herhalde çok da yanlış olmaz.

Elbette RTX 4090, bir Xbox Series S ile karşılaştırıldığında mutlak bir performans canavarı olarak karşımıza çıkıyor. Ne var ki Microsoft’un mühendislik takımının 120 fps’de 1080p grafik kapasitesine sahip tam bir oyun konsolunu nispeten çok daha küçük bir alana sığdırabilmesi büyük bir mühendislik mükemmeli.

İki eserin hacimleri de kıyaslandığında RTX 4090’ın daha büyük olduğunu görebiliyoruz.

  • Xbox Series S: Hacim = 27.5 × 15.1 × 6.5 = 2699.125 santimetre³
  • NVIDIA RTX 4090: Hacim = 33.6 × 14.0 × 6.1 = 2869.44 santimetre³

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Ortadaki boyut farklı sizi de şaşırttı mı? Niyetlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Başa dön tuşu