Sony Yeni Erişilebilirlik Kontrolcüsü Project Leonardo’yu Duyurdu

CES 2023 sırasında, Sony yeni erişilebilirlik denetimcisi olan Project Leonardo‘yu duyurdu. Çeşitli manileri olan oyuncular için oyunları daha erişilebilir hale getirecek PlayStation 5 denetimci kiti ile ilgili ayrıntılar haberimizde.

Japon teknoloji devi tarafından yapılan açıklama ile erişilebilirlik uzmanları, topluluk üyeleri ve oyun geliştiricileri ile gerçekleştirilen ortak bir çalışma ile hayata geçirilen Project Leonardo, oyunları daha da erişilebilir hale getirmede çizgiyi bir adım öteye taşıyacakmış.

Sony Yeni Erişilebilirlik Denetimcisi Hakkında Ayrıntılar Paylaştı

Yapılan açıklamalara nazaran, AbleGamers, SpecialEffect ve Stack Up üzere kıymetli tertipler ve erişilebilirlik uzmanları ile yapılan konuşmalara bağlı olarak, üçüncü parti aksesuarlar ile uyumlu çalışan ve PlayStation 5 konsolu ile entegre hale getiren ayarlanabilir denetimler tasarlanmış. Bu sayede de hudutlu kas denetimi olan oyuncular için genel zorlukları aşmak hedefleniyormuş.

Donanım ve yazılım özelleştirmesi olacak Project Leonardo, donanım tarafında değiştirilebilir bileşenler ile gelecekmiş. Kullanıcılar bu bileşenleri kullanarak geniş yelpazede denetim nizamları ve güçleri, hareket arası ve belli fizikî gereksinimleri ile örtüşen biçim oluşturabilecekler. Analog çubuğun arası bile denetim kolundan ayarlanabilecekmiş.

Yazılım tarafında ise tuş dağılımı programlanabilecek ve birebir işleve birden fazla tuş atanabilecekmiş. Kullanıcılar oluşturdukları profilleri saklayabilecek ve ortalarında kolay kolay geçiş yapabileceklermiş. Azami üç başka profilin oluşturulabileceği söyleniyor.

Project Leonardo bağımsız olarak yahut diğer bir Project Leonardo yahut DualSense ile eşleştirilerek kullanılabiliyormuş. Üçünü bir ortada kullanarak hem tek kişi için çok daha fazla erişilebilirlik seçenekleri de oluşturulabilecek olup öteki oyuncular ile birlikte oynayabilmek de mümkün kılınacak. Bu noktada, bir arkadaşın yahut aile bireyinin oyun karakterini yönetmesinde engelli oyuncuya yardımda bulunabilmesine de imkan tanınacak.

Tasarım olarak elle tutulmasına gerek olmadığı için, üçayağı ile düz bir yüzey üzerine koyulabilecekmiş. Ayrıyeten üç yüz atlmış derece uyumlu olduğu için en rahat kullanıma uygun olarak ayarlanabilecekmiş.

PlayStation 5 eser ailesinin bir kesimi ve tıpkı tasarım konseptine dayalı olan Project Leonardo için Sony Interactive Entertainment dizayncısı So Morimoto, dünya genelindeki PlayStation oyuncularının fikrinden esinlendiklerini lisana getiriyor. Vakit içerisinde düzinelerce dizaynlar denenmiş ve en son olarak ‘ayrı kontroller’ dizaynında karar kılınmış. Kullanıcılar gereksinimlerine nazaran özelleştirebilecekleri için, tek bir gerçek biçim faktörü yokmuş.

Başa dön tuşu