Resident Evil 7, Çok Farklı Bir Oyun Olabilirmiş

Eğer Jun Takeuchi devreye girmeseymiş, Resident Evil 7 çok farklı bir oyun olarak karşımıza çıkabilirmiş. Yayınlanan yeni bir görüntü ile ortaya çıkan ayrıntılar haberimizde.

Hayatta kalma-korku cinsinin yaratıldığı Alone in the Dark serisinin büyük esin kaynağı olduğu Resident Evil, şu anda oyun dünyasının en kıymetli ve değerli markaları ortasında yer alıyor. Shinji Mikami tarafından sarf edilen ağır gayretlerin akabinde ikna olan Capcom, yepyeni oyun için yeşil ışığı güç da olsa vermişti. Artık ise Japon oyun devi için en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi pozisyonunda bulunuyor.

Özellikle Resident Evil 5 ve Resident Evil 6 ile düzgünce aksiyona kayılmasının akabinde, seri Resident Evil 7: Biohazard ile köklerine dönmüştü. Ne var ki tarihinde ikinci dönüm noktası olan bu oyun, az kalsın çok farklı bir formda karşımıza çıkabilirmiş.

Resident Evil 7, Nasıl Bir Oyun Olacaktı?

Biohazard Youtube kanalı üzerinde, Resident Evil yaratıcısı Shinji Mikami ile Jun Takeuchi’nin serinin geçmişine dönük olarak söyleşi yaptıkları yeni bir görüntü yayınlandı. Bu görüntüde Takeuchi tarafından söylenene nazaran, Resident Evil 7 çalışmaları başladığında, dehşetin ne olduğuna dair tartışmaya geri dönülmüş ve direktör Koshi Nakanishi ile ne yapmaları gerektiği hakkında konuşmaya başlamışlar. Ne var ki o süreçte, Capcom üzerinde de oyuncuların istediği oyunları yapma tarafında bir pazarlama baskısı oluşmuş. Öteki bir deyişle, çevrimiçi çok oyunculu, indirilebilir içerik, canlı servis ve mikro ödemelerden oluşan bir oyun olması isteniyormuş.

Peki Jun Takeuchi, esasen proje dışında iken takıma nasıl dahil oldu? Yeni yılın birinci iş gününde, Capcom lideri tarafından ofise çağırıldığını söylüyor. O orta Resident Evil 7 de hayli berbat bir durumdaymış ve kendisinden gruba yardım etmesi istikametinde bir talimat gelmiş ve bu da projede tam bir dönüm noktası olmuş.

Derhal oyun direktörü olarak işe başlayan Takeuchi, birinci iş olarak Capcom tarafından dayatılmaya çalışılan ‘çevrimiçi çok oyunculu, indirilebilir içerik, canlı servis ve mikro ödemelerden oluşan bir oyun’ isteğini engellemek için harekete geçmiş. Zira, serinin özünün dehşet olduğunu ve bahsi geçen elementlerin bununla büsbütün aykırı düştüğünü düşünüyormuş.

En nihayetinde başarılı da olmuş ve büyük bir felakete dönüşmek üzere olan Resident Evil 7: Biohazard, bizim bildiğimiz, tek oyunculu ve klasik bir kaygı oyunu olarak karşımıza çıkmış. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan sayılara de nazaran on bir milyon satış barajını geride bırakmış durumda ve bu da hiç elbet ki Capcom için büyük bir memnunluk kaynağı.

Başa dön tuşu