PlayStation’ın Call of Duty Endişesi Devam Ediyor

PlayStation’ın Call of Duty endişesi hala devam ediyor. Son olarak Sony Interactive Entertainment lideri ve Üst Yöneticisi Jim Ryan, Games Industry sitesine yaptığı açıklamayla, Microsoft Gaming Üst Yöneticisi Phil Spencer tarafından bu ayın başlarında yapılan şimdiki açıklamaya ait bir yorumda bulundu. Ayrıntılar haberimizde.

Bildiğiniz üzere Microsoft, bu yılın başlarında patlattığı Activision Blizzard satın alım atağı ile herkesi şoke etmiş ve oyun dünyasında büyük bir tesir yaratmıştı. Şimdi FTC (Federal Ticaret Komisyonu) ve CMA (Rekabet ve Piyasa İdaresi Kurumu) taraflarından bir onay çıkmış değil.

Satın alım haberinin akabinde, son vakitlerde Microsoft ile Sony ortasındaki iplerin gerildiğini de biliyoruz. O denli ki birinci olarak Japon teknoloji devinin sataşması ile başlayan sürtüşme, Amerika menşeli yazılım devinin oyunların Game Pass servisine gelmemesi için Sony tarafından geliştiricilere ve yayıncılara para ödediği tarafındaki suçlaması ile farklı bir boyut kazanmıştı.

Öte yandan, özellikle Call of Duty serisinin hassas nokta olması nedeni ile gerek Microsoft Gaming Üst Yöneticisi Phil Spencer gerekse de Microsoft lideri Brad Smith tarafından yapılan teskin edici açıklamalar görmüştük. O denli ki başta Call of Duty olmak üzere büyük markalar, Smith tarafından söylenene nazaran mevcut ve gelecekteki mutabakatların devamında ve bu ayın başlarında Spencer tarafından söylenene nazaran de önümüzdeki birkaç yıl boyunca PlayStation konsollarına da gelmeye devam edecek. Ne var ki bu durumun, son olarak SIE lideri ve Üst Yöneticisi Jim Ryan’ı da endişelendirmiş olduğu gün yüzüne çıktı.

PlayStation’ın Call of Duty Kaygısı Yine Kendisini Gösterdi

Her ne kadar birinci başta özel iş müzakeresi olduğu için bir yorum yapmaktan kaçınmış olsa da, Microsoft Gaming Üst Yöneticisi Phil Spencer tarafından yapılan yorum sonrasında fikrini değiştirmiş oldu. O denli ki, bu ayın başlarında Spencer tarafından The Verge sitesine yapılan ve Sony ile mutabakat umudu taşıyan açıklama ile Call of Duty serinin önümüzdeki birkaç yıl boyunca PlayStation konsollarına gelmeye devam edeceğini ve bunun kesim içindeki tipik mutabakatlarının çok ötesinde olduğunu söylemişti.

Söz konusu açıklamanın akabinde Games Industry sitesine sunulan bildiride konuşan Sony Interactive Entertainment lideri ve Üst Yöneticisi Ryan, böylesi bir teklifin platformun kendisine has oyuncular için birçok seviyede kâfi olmadığını söyledi. Bununla birlikte, bahsi geçen mutabakatın PlayStation kullanıcılarının platformdaki en üst kalitede Call of Duty tecrübesi yaşama yetisini olumsuz istikamette etkileyeceğini de söyleyerek mutabakat ile ilgili tasalarını lisana getirdi.

Bakalım durumun gelecek günlerdeki akıbeti ne olacak? SIE lideri ve Üst Yöneticisi Ryan ile Microsoft Gaming Üst Yöneticisi Phil Spencer kesin bir uzlaşmaya varabilecekler mi, daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu