PlayStation 5 ve Xbox Series X karşı karşıya!

Sony’nin göz bebeği PlayStation serisinin son halkası olan PS5, Microsoft’un argümanlı oyun konsolu Xbox Series X’e karşı. Bu karşılaştırmada kimi vakit PlayStation 5 öne geçerken, birtakım noktalarda ise Xbox Series X ön plana çıkıyor.

Oyun Desteği

Xbox Series X, bir evvelki konsolda oynayabildiğimiz oyunların tamamını destekliyor. Bu, oyunseverler için hakikaten de hoş bir haber. Ayrıyeten sizleri, Microsoft‘un oyunlar ortası geçişi yıldırım suratına çeviren Quick Resume özelliği ile de tanıştırmak isteriz.

– Quick Resume : Birebir anda birkaç oyuna kaldığımız yerden süratlice devam etme imkanı tanıyan bir özellik. Quick Resume ismi verilen bu özellik, birebir anda birkaç farklı oyun açsanız bile kullanabileceğiniz bir özellik. Örneğin x bir oyunu açtınız ve biraz sonra bu oyundan sıkıldınız, 2-3 saniye içerisinde farklı bir oyuna geçebilirsiniz.

PlayStation 5 de, PlayStation 4 oyunlarını desteklemekte lakin burada koşullu bir dayanak kelam konusu. Maalesef PS5, sadece PS4‘ün en tanınan 100 oyununu destekleme imkanını bizlere sunuyor. Hatırlayacağımız üzere Sony, geçtiğimiz günlerde bu 100 oyunu açıklamıştı.

Güç

Xbox Series X, bizlere 12 TFLOPs’luk bir grafik ünitesi bedeli sunarken, PlayStation 5‘te bu kıymet 10.28 TFLOPs olarak geliyor. İşin teknik boyutunda çok boğulmadan, herkesin de anlayabileceği biçimde olayı açıklamaya çalışacak olursak, bu kısımda Xbox Series X‘in rakibinden bir adım önde olduğunu net bir biçimde söylyebeiliriz. Bu bedeller, Xbox Series X‘in PlayStation 5‘ten yaklaşık %15 oranında daha güçlü olduğu manasına geliyor.

İşlemci

AMD Zen 2 mimarisi üzerinde 8 çekirdekli, 3.5 GHZ suratında bir işlemciye sahip olan PS5, kağıt üzerinde rakibinin gerisinde kalıyor. Xbox Series X cephesinde ise AMD’nin 3,8 GHz suratında çalışan, 8 çekirdekli özel Zen 2 işlemcisi kullanılıyor.

Başa dön tuşu