Call of Duty: Next Sırasında Gösterilenler

Uzun vakittir sabırsızlıkla beklediğimiz Call of Duty: Next yayını sonunda gerçekleştirildi. Paylaşılan ayrıntılar ile önümüzdeki periyotta çıkışını gerçekleştirecek olan yeni Call of Duty oyunları hakkında merak edilen bilgileri öğrenmiş olduk.

Activision tarafından gerçekleştirilen sunum sırasında, Call of Duty: Çağdaş Warfare 2 çok oyunculu modları ile Call of Duty: Warzone 2.0 ve Warzone Mobile oyunları tanıtıldı. Bizler de bu haberimizde, ortaya çıkan tüm ayrıntıları bir ortaya getirelim istedik.

Yayınlanan yeni fragmana baktığımızda, çok oyunculu modlarında ve Warzone 2.0 tarafında hem aşina olduğumuz hem de yeni olan ekipmanları görebiliyoruz. Mesela kalp atışı alıcısı ve aralığa hassas mayınlar geri dönüş yapar iken Drill Charge kullanımı, helikopterler ve ATV araçları da ekranımıza geliyor. Bunların dışında, Uncharted şekli kenarda kendimizi sarkıtma ve bu haldeyken ateş etme üzere daha taktiksel yaklaşıma dayalı hareketler de gözlerden kaçmıyor.

Call of Duty: Çağdaş Warfare 2

İlk olarak Çağdaş Warfare 2 ile başlayacak olursak, oyunun özelleştirme sisteminin bugüne kadar çıkan Call of Duty oyunları ortasında en derinlemesine olacağı ve bunların düşmanlara karşı hayli büyük avantaj sağlayacağı söylendi. Öte yandan, Tactical ve Lethal ekipmanların yanı sıra Field Upgrade’ler ve Perk’ler de zafere giden yolda büyük kıymet arz edecek. Bu ekipmanların bir kısmı halihazırda bildiklerimiz iken, beta testinde deneyebileceğimiz yenileri de olacak. Bunlardan Drill Charge binanın iç kısmındaki düşmanları topluca bertaraf etmek için bulunmaz kaftan iken, DDoS saldırısı ise civardaki ekipman ve araçları devre dışı bırakıp düşman alıcılarını bozuyor. Düşman askeri üzere görünüp yakınına gittiğinizde patlayan Inflatable Decoy ve dört farklı destekten oluşan Decoy Pack de dikkat çeken öteki ikisi oluyor.

Yeni oyunun çok oyunculu tarafı için Knockout, Prisoner Rescue ve geri dönüş yapacak olan Ground War içeriğinde bulunacak Invasion ismiyle üç yeni mod kelam konusu olacak. Ne var ki Ground War artık birden fazla haritanın bir ortaya geldiği Battle Maps olarak anılacak. Warzone 2.0 haritası üzerinde bulunan bu haritalara Ground War modları içinden ulaşılabilecek. Haritalardaki her bir binaya girilebilecek iken her bir aracı kullanabilmek de mümkün olacak.

İlk olarak Knockout, ekip tabanlı bir oynanış sunacak olup bir yandan kıymetli bir paketi tarafınızda tutup bir yandan da karşı grubu bertaraf etmeye dayalı olacak. Prisoner Rescue da ekip tabanlı bir öteki modu olup, isminden da anlayabileceğiniz üzere çeşit bazlı rehine müdafaa üzerine işleyecek. Invasion ise hem yapay zekaya hem de gerçek oyunculara karşı verilecek büyük gayrete sahne olacak. Galibiyete giden yolda, taraflardan birinin en fazla puanı elde etmesi gerekecek.

Modern Warfare 2 oyununun dikkat çeken yanlarından bir tanesi de Raid’lerin olacak olması. Bu sistem birinci günden oyunculara sunulmayacağı üzere, Activision ve Infinity Ward da şimdi elle tutulur bir ayrıntı vermiş değiller lakin görünüşe nazaran Destiny serisi ve The Division 2 oyununda gördüğümüze emsal bir oynanış bizi bekliyor olabilir.

Modern Warfare 2 çok oyunculu modlarda 2009 yılında çıkan oyundaki üzere üçüncü kişi bakış açısı da eklenecek iken, PlayStation konsollarına özel ve Warzone 2.0 oyununda da kullanabileceğiniz Spec Ops moduna benzeri bir içerik ve birinci günden seçilebilir olacak yüksek düzey silah şablonu olan Hiro “Oni” Watanabe operatörü olacak.

Call of Duty: Warzone Mobile

Activision tarafından yapılan açıklama ile Call of Duty: Next sırasında gündeme getirilen Warzone Mobile, konsol ve PC versiyonundan uyarlama olmayıp, Android ve iOS tabanlı aygıtlar için sıfırdan geliştiriliyormuş.

2023 yılında çıkması beklenen oyunda, fragmanda da görebileceğiniz üzere yepyeni Verdansk haritasındaki birçok nokta güncellenmiş halleri ile ekranımıza geliyor. Söylenene nazaran Loadout 2.0 özelliğini kullanacak ve Çağdaş Warfare 2 ve Warzone 2.0 ile çapraz evre kaydetme sistemini destekleyecekmiş. Öteki bir deyiş ile yolda giderken de Battle Pass etabı kaydedebileceksiniz.

Herhangi bir kesin çıkış tarihi verilemiyor olsa da, Google Play üzerinden ön-kayıt yaptırabilmeniz mümkün oluyor.

Call of Duty: Warzone 2.0

Call of Duty: Next sırasında Warzone 2.0 oyununun 16 Kasım 2022 tarihinde selefi üzere fiyatsız olarak yayınlanacağı ve Moder Warfare 2 oyunundaki tüm silahları içereceği duyuruldu.

Al Mazrah ismiyle Batı Asya’nın hayali bölgesindeki bir çölde geçecek ve yeni bir çember mekaniğinin kullanılacağı onaylandı. O denli ki birden fazla daralan çember ile oyun sonu senaryoları değişecekmiş. Bununla birlikte revizyondan geçirilmiş Gulag 2.0 özelliği de bulunacak olup, oyuncular ikiye ikili çatışmalara gireceklermiş. Ayrıyeten silah için yağma yapmak gerekecekmiş.

Yeni oyunun haritasında, orjinal Çağdaş Warfare üçlemesinden aşina olduğumuz yerleri da görebileceğiz. Mesela Quarry ve Airport (Terminal, Çağdaş Warfare 2) ve Showdown (Modern Warfare) üzere.

Yeni oyundaki haritanın yeni bir yapay zeka topluluğu içereceği de söyleniyor. Geliştirici tarafından söylenene nazaran, bu eklentinin daha gerçekçi bir savaş senaryosu için düşünülmüş. Yapay zeka karakterler köşeleri denetim edecek, kendilerini koruyacak ve oyuncunun seçimlerine dinamik olarak tepki gösterecekmiş.

Warzone 2.0 oyunun DMZ moduyla geleceği de duyuruldu. Bu mod aslında daha evvelce birçok kere sızdırılmıştı. Call of Duty: Next ile resmiyet kazanmış oldu. Bütünüyle yeni bir açık dünya tecrübesi sunacak olan mod, oyuncuları savaş alanına girip mümkün olan teçhizatları tahliye etmelerini bekleyecek.

Son olarak, Warzone oyunundaki Buy Station Warzone 2.0 ile isim değiştirerek The Shop olacak ve birinci günden Perk satın alımlarına imkan tanınmayacak. Bunun yerine, yalnızca silah ve limitli sayıda ekipmanın yanı sıra ölmüş olan grup arkadaşınızı geri getirebilmeniz mümkün olacak.

Başa dön tuşu